Za nami VI Konferencja Naukowa Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Idee i współczesne wyzwania w opiece. W konferencji wzięło udział niemal 250 osób z ośrodków hospicyjnych w całej Polsce.

Wykładom towarzyszyły również warsztaty praktyczne. Cieszymy się, że po pandemicznej przerwie mogliśmy spotkać się w tak szerokim gronie i wspólnie porozmawiać o przyszłości polskich hospicjów.

Konferencję rozpoczęła uroczystość Jubileuszu 40-lecia Hospicjum i 20-lecia Fundacji Hospicyjnej, podczas której wspomnieliśmy dwoje twórców gdańskiego hospicjum, a zarazem twórców polskiego ruchu hospicyjnego: ks. Eugeniusza Dutkiewicza i prof. Joannę Muszkowską-Penson. Następnie przyznano jubileuszowe nagrody im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC wyróżnionym pracownikom Fundacji Hospicyjnej.

Sesję naukową zainaugurował wykład prof. Krystyny de Walden-Gałuszko pt.: "Jakość życia osób u kresu życia oraz wsparcie opiekunów rodzinnych jako wyzwanie dla interdyscyplinarnych zespołów opiekuńczych". Następnie prof. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie med. paliatywnej, zastanawiał się nad różnicami w podejściu opieki hospicyjnej i paliatywnej. Dr Izabela Kaptacz, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej wygłosiła wykład pt.: "Wyzwania w pracy pielęgniarek opieki paliatywnej". I Sesję zakończył wykład z pogranicza prawa i medycyny dr. Leszka Pawłowskiego "Zasady przekazywania niepomyślnych informacji w świetle prawa i skutki ich naruszenia z perspektywy opieki paliatywnej i hospicyjnej".

Tematem II sesji tego dnia były pozamedyczne aspekty opieki u kresu życia. Wykład pt.: "Dokąd zmierzamy z pacjentem u kresu życia?" wygłosiła psycholożka i psychoonkolożka dr Mariola Kosowicz, następnie ks. dr hab. Piotr Krakowiak SAC opowiedział o roli społeczności lokalnych w otoczeniu osób przeżywających żałobę. Psycholożka mgr Anna Marlęga-Woźniak mówiła o wyzwaniach, jakie niesie za sobą rola opiekuna rodzinnego, a dzień zakończył wykład mgr. Tomasza Sikory "Jak – a nie czy – placówki opieki paliatywnej i długoterminowej, zatrudniony w nich personel oraz pacjenci mogą skorzystać na e-rewolucji?"

Dzień drugi rozpoczął wykład inauguracyjny: "Duchowość w opiece nad osobą u kresu życia i jej bliskimi", który wygłosiła prof. Małgorzata Krajnik. Następnie dr Janusz Wojtacki przedstawił aspekty zastosowania marihuany w medycynie paliatywnej, z kolei dr Aleksandra Modlińska mówiła o benzodiazepinach w opiece paliatywnej. Sesja I zakończyła się wykładem prof. Rafała Dziadziuszki nt. immunoterapii w zaawansowanej chorobie nowotworowej.
Sesja II poświęcona była sytuacjom szczególnym w medycynie paliatywnej. Rozważania nt. granic opieki paliatywnej przedstawiła prof. Monika Lichodziejewska-Niemierko, a dr Iwona Filipczak-Bryniarska podjęła temat zakrzepicy i krwotoku u chorego na nowotwór. Następnie prof. Ewa Jassem omówiła leczenie objawowe duszności w opiece paliatywnej.
Tematem ostatniej sesji były psychospołeczne aspekty opieki paliatywno-hospicyjnej. Mgr Marlena Meyer, gerontopedagożka, wygłosiła wykład nt. opieki neuropaliatywnej w chorobach demencyjnych, a na pytanie jak dbać o siebie w niepewnych czasach odpowiedziała terapeutka mindfullness mgr Ewa Kaian-Kochanowska. Sesję zakończył wykład mgr Agnieszki Paczkowskiej pt.: "O procesie żałoby z perspektywy rodziny pacjenta i personelu medycznego".

Podczas konferencji uczestnicy mogli również wziąć udział w warsztatach:

Warsztat I - Jak rozpoznać reakcje pacjenta lub jego bliskich spowodowane wpływem traumatycznych wydarzeń? Co można zrobić?, dr n. med. Anna Wyszadko

Warsztat II - Jak uważność – mindfulness, może pomóc nam zredukować stres i wpływać na dobre samopoczucie w trudnej codzienności?, mgr Ewa Kaian-Kochanowska

Warsztat III - Techniki oczyszczania dróg oddechowych u chorych na SLA, dr n. o zdr. Anna Pyszora

Warsztat IV - Nowe możliwości właściwej kontroli objawów towarzyszących chorobie nowotworowej, dr n. med. Janusz Wojtacki - warsztat sponsorowany

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Minister Zdrowia Katarzyna Sójka, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marcin Gruchała, Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku, Forum Hospicjów Polskich, Konsultant Wojewódzka w Dziedzinie Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej Elżbieta Skowrońska, Krajowy Duszpasterz Hospicjów.

Patroni medialni: TVP 3 Gdańsk, Świat Medycyny i Farmacji, gdansk.pl, MEDtube.net, Zawsze Pomorze, Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl

Fot. Arek Wegner