Festyn na powitanie lata

W piątek 21 czerwca o godzinie 7.04 słońce wstąpiło w znak Raka, rozpoczynając astronomiczne lato. Na cześć ukochanej przez wszystkich pory roku w ogrodzie przy Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku urządzono festyn, połączony z obchodami Dnia Dziecka, na który zaproszeni zostali mali podopieczni Hospicjum, ich zdrowe rodzeństwo, dzieci osierocone oraz pracowników. Przyszła osiemdziesiątka dzieci w różnym wieku, przyszli ich bliscy i opiekunowie, było więc rojno, gwarno i bardzo wesoło, a prawdziwie letnia pogoda sprzyjała korzystaniu ze wszystkich atrakcji.

W piątkowe popołudnie ogród wokół Hospicjum Dutkiewicza zamienił się w prawdziwą Krainę Zabawy. Dla swoich małych gości organizatorzy przygotowali specjalne Karty Uczestnika zawierające mapkę terenu oraz tabelkę ze wszystkimi stanowiskami, które należało zaliczyć, by na koniec móc odebrać prezent. Każde dziecko, niezależnie od wieku i płci, mogło znaleźć coś specjalnie dla siebie. Maluchy okupowały dmuchany zamek i tzw. tęczowe jeziorko, czyli po prostu basen z kulkami, a starsze budowały wieże z klocków, przyglądały się doświadczeniom z ciekłym azotem, prowadzonym przez animatora z Centrum EduFun, lub stawały w szranki z szermierzami z grupy szermierczej Corax.

Wielką popularnością cieszyły się propozycje objęte wspólną nazwą Świat Sportu, przygotowane przez studentów gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Pod ich fachowym wzrokiem można było powrzucać piłki do koszy lub krążki na pachołek, pograć w kręgle, urządzić sobie mini zawody w unihokeja albo maksymalnie pochylony/-a do tyłu spróbować przejść pod tyczką. Dziewczynki garnęły się do stoliczka, przy którym wybierało się kalkomanię lub wzór do odtworzenia na rączce albo buźce.

Od frontu Hospicjum wystawiły się cztery wspaniałe motory: suzuki 1400, suzuki 1200, kawasaki 900 i yamaha 650, na które można było wsiąść, ba, nawet założyć kask, wszystkiego dotknąć i o wszystko zapytać. Pod koniec zabawy na plac wjechały jeszcze dwa stare samochody: cadillac 62 Fleetwood 1954 oraz... fiat 125 p i zrobiło się naprawdę filmowo.

W ogrodzie nie było balonów, ale za to w powietrzu unosiły się zjawiskowe, wielkie bańki, przybierając różne kształty i odbijając napotkane kolory. Chyba nikt nie przeszedł obok nich obojętnie, a to dołączając się do bańkowych „producentów”, a to za nimi goniąc i... łapiąc. Również przechadzająca się między imprezującymi ogromna włochata mewa – sympatyczna maskotka portalu Trójmiasto.pl.

Przed obowiązkami uciec nie sposób, ale podczas letniego festynu mogą być one tylko miłe, tak jak obowiązkowe „zaliczenie” stoiska z cukrową watą, obsługiwanego przez clowna Kapsla czy złożenie odcisku swojej dłoni, uprzednio zanurzonej w kolorowej mazi.

Ze specjalnym pokazem magii na wesoło przyjechał też iluzjonista Tomek. Rozbawił całą salę, zamieniając kolory kart, bezskutecznie walcząc z niesforną różdżką czy wyczarowując jajko w miejscu, gdzie wszyscy podejrzewali jedynie wydmuszkę. Słowem hokus pokus na całego.

Dzieci i dorośli bawili się przez pełne 3 godziny. By wytrwali w zabawie, na hospicyjnej werandzie czekały na nich truskawki z bitą śmietaną, góry ciastek i cukierków, woda, soki, a mniej więcej w połowie imprezy dowieziono pizzę i lody. Życie jest piękne, ale bywa rewelacyjne!

Wszystkim, którzy jak my, cieszą się, że już lato, życzymy, by trwało jak najdłużej i okazało się wyjątkowo udane.

zespół Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku

Osoby indywidualne i firmy, które pomogły w organizacji festynu

• Adam Dunst – udostępnienie i obsługa nagłośnienia
  • Mariusz Jajeśniak z przyjaciółmi – pokaz motorów
  • Tomasz Jusz – pokaz iluzji
  • Anna i Jerzy Król, Kożyczkowo – przekazanie truskawek
  • Olaf Orłowski – serwowanie waty cukrowej
  • Adam Nadolski – prowadzenie festynu
  • Mirosław Prądziński, Paweł Głębicki, Tomasz Groszewski – udostępnienie zabytkowych samochodów
  • Adro, Gdańsk – balony
  • Centrum EduFun, Gdynia – prowadzenie stanowisk edukacyjnych oraz z bańkami
  • Fundacja Równe Szanse – przekazanie podarków
  • Grupa Szermiercza Corax – prowadzenie stanowiska szermierczego
  • Loopy's World – malowanie buziek
  • OREW, Gdańsk Przymorze – udostępnienie basenu chińskiego
  • P.H.U. Lumiś Michał Truszczyński, Lniska – udostępnienie dmuchanego zamku
  • P.H. Matthias, Gdańsk – przekazanie soczków i bitej śmietany
  • portal Trójmiasto.pl – użyczenie maskotki i przekazanie podarków
  • Pizzeria Leone, Pizza Cafe Ósemka, Pizzeria La Parma, Pizzeria Tino – przekazanie pizzy
  • Studenci Wydziału Turystyki i Rekreacji AWFiS w Gdańsku – prowadzenie stanowisk sportowo-rekreacyjnych
  • Unilever Polska, Banino – przekazanie lodów

Więcej zdjęć można obejrzeć tutaj!