Jak powstała Fundacja?

Fundacja Hospicyjna powstała w styczniu 2004 roku z inicjatywy ks. Piotra Krakowiaka SAC, ówczesnego dyrektora Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Nadrzędnym celem jej powstania była organizacja wszystkich akcji charytatywno-edukacyjno-szkoleniowych na rzecz Hospicjum. Wkrótce stało się jasne, że działania Fundacji nie będą ograniczać się jedynie do wsparcia jednej placówki, ale będą miały różnorodny charakter i bardzo szeroki zasięg oddziaływania na rzecz promowania idei hospicyjnych w całym społeczeństwie. Fundacja regularnie współpracuje z ośrodkami hospicyjnymi w całej Polsce, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, kształtuje ruch hospicyjny i wolontariacki. Już wiosną wykorzystała możliwość zbiórki 1% podatku dochodowego, a jesienią, wraz z TVP1, zorganizowała pierwszą kampanię ogólnospołeczną „Hospicjum to też Życie”.

W 2005 roku ruszyła działalność wydawnicza Fundacji. Do 2024 roku, w ramach Biblioteki Fundacji Hospicyjnej, wydano 19 pozycji oraz 9 filmów. Od 2006 roku zaczął wychodzić dwumiesięcznik „Hospicjum to też Życie”, obecnie ukazujący się pod postacią rocznika podsumowującego działalność Fundacji.

W 2006 roku przy Fundacji powstał Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga oraz gdańska filia Akademii Walki z Rakiem. W 2007 roku Fundacja zainicjowała trzyletni program rozwoju wolontariatu hospicyjnego „Lubię Pomagać”, a w 2008, wraz z „Gazetą Wyborczą”, ogłosiła z sukcesem przeprowadziła akcję „Umierać po ludzku”. W tym samym roku zrealizowała też ogólnopolski projekt WHAT, którego celem była resocjalizacja więźniów dzięki pracy w hospicjach. Jesienią 2014 roku ruszył ogólnospołeczny program wsparcia psychologicznego „Tumbo Pomaga”, skierowany do wszystkich dzieci i młodzieży w żałobie, a także do ich otoczenia.

Fundacja Hospicyjna obecnie współpracuje z kilkudziesięcioma hospicjami w całym kraju, prowadzi kampanie społeczne “Hospicjum to też Życie”, w 2017 i 2018 poświęcone sytuacji opiekunów rodzinnych w Polsce.

Fundacja Hospicyjna od 2017 jest podmiotem prowadzącym działalność Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, które rocznie obejmuje opieką blisko 1000 pacjentów.