Ułatwienia dostępu

Hospicyjni wolontariusze będą kwestować na gdańskich cmentarzach



Kwesta na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC na gdańskich cmentarzach na dobre wpisała się w tradycję obchodów świąt listopadowych. W tym roku wolontariuszy w żółtych koszulkach zbierających na rzecz hospicjum będzie można spotkać między 1 a 3 listopada na wszystkich większych cmentarzach Gdańska. Liczy się każda złotówka, bo środki z tegorocznej zbiórki zasilą fundusz przeznaczony na remont hospicjum. 

Szczytny cel – dla pacjentów hospicjum 

Setki wolontariuszy, kilkanaście cmentarzy, tysiące, jeśli nie setki tysięcy stawianych kroków – to wszystko dla podopiecznych Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Jak co roku, tak i w tym na gdańskich cmentarzach będą kwestować wolontariusze. Dzięki pozyskanym funduszom wyremontowany zostanie budynek hospicjum stacjonarnego przy ul. Mikołaja Kopernika 6.

Remont budynku jest dla nas istotną inwestycją. Poza bieżącymi pracami, hospicjum nie było remontowane od dnia jego powstania. Podniesienie komfortu pacjentów i otoczenie ich najlepszą opieką jest dla nas priorytetem, dlatego modernizacja budynku jest nieunikniona. – wyjaśnia Iwona Sierzputowska prezeska zarządu Fundacji Hospicyjnej. 

Wolontariusze i przyjaciele 

Kwestę na rzecz Hospicjum ks. Dutkiewicza od lat wspierają przedstawiciele samorządu, artyści, sportowcy oraz dziennikarze, stając ramię w ramię z wolontariuszami i zbierając datki do puszek. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, podobnie jak w poprzednich latach, zasili szeregi wolontariuszy. Wśród kwestujących nie zabraknie także posłanki Henryki Krzywonos, prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, wiceprezydentki Moniki Chabior, wiceprezydentki Emilii Lodzińskiej, Dariusza Michalczewskiego, Marcina Gałki czy Piotra Myszki. A to tylko kilka nazwisk z długiej listy przyjaciół Fundacji Hospicyjnej.  

Uroczystość Wszystkich Świętych – szczególny dzień dla hospicjum 

Uroczystość Wszystkich Świętych dla Hospicjum ks. Dutkiewicza ma szczególne znaczenie, nierozerwalnie związane z przemijaniem, które tym samym staje się powodem do refleksji nad życiem. Co roku pod skrzydła Fundacji Hospicyjnej trafia niespełna dwa tysiące osób. Wśród nich są nie tylko dorośli, ale również dzieci. Domowe Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, oddział stacjonarny w Domu Hospicyjnym przy ulicy Mikołaja Kopernika 6, a od września ubiegłego roku także Centrum Opieki Wytchnieniowej, stworzone z myślą o opiekunach rodzinnych i ich podopiecznych – to tylko część inicjatyw, za które odpowiada Fundacja Hospicyjna. Wraz z nimi z ogromnym powodzeniem działa także Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga oraz Akademia Walki z Rakiem, zajmująca się osobami doświadczonymi chorobą onkologiczną. Wszystkie wymienione działania mają jeden cel – nieść pomoc i wsparcie.