W dniach 21-22 marca 2025 roku w Gdańsku odbyła się konferencja „Opieka w demencji. Otoczenie ma znaczenie”, zorganizowana przez Fundację Hospicyjną. Wydarzenie to zainaugurowało zaplanowany na trzy lata projekt, który ma na celu systemowe wsparcie osób z demencją oraz ich opiekunów, odpowiadając na rosnące potrzeby społeczne i medyczne w obliczu zwiększającej się liczby diagnoz demencji w Polsce.
Rocznie na świecie pojawia się 7,7 milionów chorych na demencję,
a co 4 minuty kolejna osoba na nią zachoruje.
Pierwszy dzień konferencji obejmował wykłady ekspertów, którzy przedstawili skalę problemu demencji w Polsce oraz zaprezentowali najnowsze badania i rozwiązania w opiece postdiagnostycznej.
Wygłoszone wykłady:
- Wsparcie w opiece nad osobą chorą na chorobę Alzheimera. Ujęcie społeczno – ekonomiczne, dr Rafał Iwański, Zespół Gerontologii Stosowanej i Tanatologii, Katedra Pedagogiki Społecznej, Uniwersytet Szczeciński
- Wyzwania godnej opieki, mgr Marlena Meyer, Fundacja Kobiety w Opiece
- Nowoczesne ujęcie medyczne, dr n. med. Urszula Skrobas, Klinika Neurologii Dorosłych, Gdański Uniwersytet Medyczny, Global Brain Health Institute
- Opieka nad osobami z demencją. Wyzwania i rozwiązania, prof. Brian Lawlor, Global Brain Health Institute
- Interdyscyplinarne podejście do terapii bólu u pacjentów geriatrycznych, prof. dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, Zakład Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki, Gdański Uniwersytet Medyczny
- Odwiąż mnie. 20 lat walki o zniesienie przymusu bezpośredniego wobec osób z demencją w Hiszpanii, mgr Dorota Gorczakowska, Dom Opieki Santa Rosa, Fundación Sanitaria de Mollet (Barcelona)
- Innowacje oparte na sztucznej inteligencji w diagnostyce demencji i spersonalizowanej opiece, lek. med. mgr inż. Zofia Knapińska, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN
- Opieka nad osobą z demencją, mgr Marta Szulc, Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku
Premiera filmu
Po części wykładowej nastąpiła polska premiera filmu „Keys Bags Names Words”, ukazującego codzienne wyzwania osób z demencją i ich rodzin. Celem filmu jest zmiana postrzegania demencji i przejście od beznadziei do optymizmu i aktywnego działania na rzecz poprawy jakości życia zarówno chorych, jak i ich opiekunów.
Dzień drugi wydarzenia. Warsztaty
Drugiego dnia, w Centrum Opieki Wytchnieniowej, przeprowadzono specjalistyczne warsztaty dla profesjonalistów zaangażowanych w opiekę nad osobami z demencją. Wzieli w nich udział lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci czy psychologowie. Warsztaty te stanowiły okazję do zdobycia praktycznych umiejętności oraz wymiany doświadczeń z ekspertami krajowymi i zagranicznymi.
Dziś nie ma leku na demencję. Ale odpowiednio dostosowane środowisko może wspierać samodzielność chorych i poprawiać ich jakość życia.
Celem konferencji było podkreślenie znaczenie otoczenia w opiece nad osobami z demencją. Odpowiednio dostosowane środowisko może wspierać samodzielność chorych i poprawiać ich jakość życia. Projekt „Opieka w demencji. Otoczenie ma znaczenie” dąży do transformacji narracji wokół demencji. Promuje działania i innowacje zmierzające do redukcji szkód oraz zapewnienia dobrej jakości życia mimo choroby.
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem specjalistów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, co świadczy o rosnącej świadomości społecznej na temat wyzwań związanych z demencją i potrzebie wdrażania kompleksowych, systemowych rozwiązań w opiece nad osobami dotkniętymi tą chorobą.
Wydarzenie objęła patronatem Minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz
Współorganizatorzy:
Zakład Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki Gdański Uniwersytet Medyczny
Global Brain Health Institute
Partner Główny: Biogen
Sponsor: Mudita











