Serdecznie zapraszamy ośrodki paliatywne i hospicyjne do współpracy na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie
Zachęcamy do wspólnego działania poprzez włączenie zaprzyjaźnionych placówek oświatowych w innowacyjny projekt edukacyjny, charytatywny i badawczy o ŚMIERCI I ŻAŁOBIE pt. Tumbo Pomaga
Organizatorzy:
Fundacja Hospicyjna w Gdańsku
Instytut Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przedszkola i szkoły, które zgłoszą się do projektu pt. Tumbo Pomaga, będą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach dla nauczycielek i nauczycieli, zorganizują zajęcia warsztatowe dla uczniów, akcję charytatywną na rzecz osieroconych dzieci (np. dla lokalnego hospicjum), a także wezmą udział w anonimowym badaniu.
Zgłoszenia do 21 października 2024 r.
Szczegóły projektu:
Deklaracja uczestnictwa:
Regulamin:
Dlaczego warto edukować uczniów w zakresie śmierci i żałoby?
W Polsce co pół godziny dziecko traci bliską osobę. To oznacza, że codziennie w społeczność szkolną wkracza osierocony uczeń. Szkoła jest ważnym miejscem dla każdego dziecka, a tym bardziej dziecka w żałobie, dlatego powinno się w niej podejmować temat cierpienia, choroby i śmierci. Im bardziej społeczność zostanie „oswojona” z tematyką śmierci, tym łatwiej będzie dziecku, w wypadku straty kogoś bliskiego, odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz uzyskać wsparcie. Mówienie o śmierci i umieraniu jako o normalnym i naturalnym problemie może pomóc młodym ludziom zdobyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Celem organizacji części edukacyjnej „Tumbo Pomaga” jest zachęcenie uczniów do rozmowy o śmierci i żałobie oraz poszerzenie wiedzy przez nauczycieli na temat potrzeb uczniów po stracie. Celem akcji charytatywnej jest pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży w żałobie. W tym roku projekt jest współtworzony razem z Instytutem Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w ten sposób łącząc doświadczenie Fundacji Hospicyjnej z potencjałem badaczy z Instytutu Nauk Pedagogicznych.
W Gdańsku projekt ma ośmioletnią tradycję, uczestniczy w nim corocznie ponad 100 placówek edukacyjnych.
Przyłącz się do nas.
Zapraszamy także do Księgarni Fundacji Hospicyjnej (KLIKNIJ), gdzie dostępne są publikacje poruszające tematykę żałoby i osierocenia wśród dzieci i młodzieży oraz seria „Bajek Plasterków”. Wszystkie te książki są przydatnymi narzędziami wspierającymi przeprowadzenie projektu Tumbo Pomaga.
Dodaj komentarz