We wtorek, 26 listopada w Skate Care Skatepark Metropolia odbyła się premiera niezwykłej książki/notesu wydanej przez Fundację Hospicyjną. Nie mówimy tu o kolejnej propozycji dla młodzieży napisanej w nurcie new age czy fantastyki. „Od Ż o A… żałoba, Życie i JA. Notes dla nastolatków”, to jedna z pierwszych publikacji skierowanych do nastolatków, którzy doświadczyli straty.
Spotkanie z twórczyniami
Premierze „Od Ż o A… żałoba, Życie i JA. Notes dla nastolatków” towarzyszyło spotkanie autorskie oraz warsztaty tworzenia kolaży. Autorka tekstu Katarzyna Jackowska-Enemuo mówiła m.in. o procesie tworzenia notesu. Maja Warzecha, autorka kolaży zamieszonych w książce, opowiadała z kolei o swoich inspiracjach. Głos zabrała także Agnieszka Paczkowska, psycholożka i wiceprezeska Fundacji Hospicyjnej, która wraz z dr Marią Rogiewicz czuwała nad merytoryką treści. W premierze wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych w tym: Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej, Zespołu Szkół Architektoniczno-Projektowych w Gdańsku oraz Zespołu Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego.
Żałoba to znacznie więcej
Nastolatek to wymagający odbiorca, dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni sposób przekazu. Najnowsza pozycja Fundacji Hospicyjnej daleka jest od tradycyjnej książkowej formy. Jest to notes, w którym można słowa dopisywać, skreślać, wyrywać kartki, doklejać nowe. Treść książki nie zamyka się w żałobie rozumianej tylko jako proces związany ze śmiercią najbliższych. – Żałoba wcale nie musi być związana tylko ze śmiercią bliskiej osoby. Mieści się w niej znacznie więcej – strata po ukochanym zwierzaku, po nieudanym związku, po zakończonej przyjaźni, czy po niespełnionych marzeniach. Każda strata wiąże się z procesem żałoby, oczywiście inaczej ją stopniujemy, ale mechanizm jest bardzo podobny. Dla mnie ważne jest bycie obecnym w tym doświadczeniu – mówiła podczas spotkania Katarzyna Jackowska-Enemuo.
Nić porozumienia między pokoleniami
Fundacja Hospicyjna ma nadzieję, że po notes sięgną nie tylko młodzi, ale także ich rodzice. – Takie książki są ważne, bo dostęp do psychologów jest utrudniony. Wielu osób nie stać na terapię prywatnie, a termin do poradni NFZ jest tak odległy, że na pomoc może być już za późno. Niestety wciąż słyszy się poglądy starszych pokoleń, że terapia to wstyd, a pomoc psychologiczna jest tematem tabu. Rodzice często uważają, że nie warto wydawać pieniędzy na pomoc psychologiczną, a depresja jest oznaką słabości. – mówi uczennica z Zespołu Szkół Architektoniczno-Projektowych.
O potrzebie dostrzegania emocji nastolatków i budowania przestrzeni porozumienia między dorosłymi i dziećmi mówiła także psycholożka Agnieszka Paczkowska –Młodzież, nastolatkowie bardzo często stają się zapomnianymi żałobnikami. W czasie 20 lat mojej pracy w hospicjum nie raz widziałam, że dzieci i nastolatki są ostatnimi osobami, które dowiadują się o chorobie, śmierci, trudnych sytuacjach w rodzinie. Zdarza się, że rodzice mówią o swoich dzieciach: „on się już pogodził ze śmiercią”, „nie przeżywa tego”, „szybko sobie poradził”, gdy tymczasem ja dostrzegam, że to nieprawda, że ten młody człowiek jest w procesie żałoby. To dorośli sprawiają, że nastolatkowie są zapomnianymi żałobnikami, a przecież właśnie oni powinni zapewnić swoim dzieciom wsparcie. Ta książka może być nicią porozumienia między dorosłymi a nastolatkami.
Książka „Od Ż o A… żałoba, Życie i JA. Notes dla nastolatków” została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska, a w połowie grudnia trafi bezpłatnie do gdańskich szkół, psychologów i pedagogów, biorących udział w programie Tumbo Pomaga. Najnowsza pozycja wydawnictwa Fundacji Hospicyjnej jest także dostępna w sprzedaży na stronie: https://ksiegarnia.hospicja.pl.