W serii „Bajek-Plasterków”, będącej częścią naszego programu wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie Tumbo Pomaga, ukazała się trzecia książeczka terapeutyczna, pt. „Zaczarowany Ogród Dziadka”, autorstwa Aidy Amer.

Bajka opowiada historię dwóch chłopców, których dziadek niespodziewanie umiera. Ulubione rytuały chłopców wykonywane wraz z dziadkiem zostają przerwane. Cała rodzina zmuszona jest odnaleźć się w całkiem nowej rzeczywistości, wkracza w bardzo trudny proces żałoby. Punkt zwrotny stanowi wizyta rodziny w dziadkowym ogrodzie. Rodzina zaczyna otwierać się na siebie, odczuwają potrzebę przebywania ze sobą.

Lektura bajki-plasterka ułatwia osieroconemu dziecku rozmowę o odczuwanym przez nie smutku, dezorientacji czy nieporozumieniu. Poprzez odnalezienie podobieństw z tym, co przytrafiło się bohaterowi opowieści, dziecku łatwiej jest zrozumieć własną sytuację. Dzielenie się uczuciami przeciwdziała powikłaniom procesu żałoby, które zawsze odznaczają się negatywnie w późniejszym życiu dziecka. Czytanie książki wraz z bliskim dorosłym wspiera naturalne, zdrowe przeżywanie żałoby i może chronić przed niepożądanymi konsekwencjami niewyrażonego cierpienia. 

Do książeczki dołączona jest informacja na temat roli bajki terapeutycznej i sposobów, w jaki powinno się ją czytać. Na stronie www.tumbopomaga.pl umieszczone zostały szczegółowe wskazówki od psychologa, dotyczące wykorzystania bajki do należytego wsparcia osieroconego dziecka. Mamy nadzieję, że wszystkie książeczki z serii będą pomocnym narzędziem dla dorosłych, którzy dzięki nim mogą wspierać dzieci w trudnych sytuacjach.

Merytoryczną opiekę nad projektem sprawowały psycholożki: dr Maria Rogiewicz i Agnieszka Paczkowska. Nad wydaniem książki czuwała Magda Małkowska. Piękne ilustracje wykonała Agnieszka Żelewska. Składem książki zajął się Jacek Rembowski. Opiekunką serii jest Alicja Stolarczyk.

Dziękujemy sponsorom książki: Wegeguru, 41 Club Gdańsk. Drukiem książki zajęła się firma Grafix.

Pani Aidzie Amer dziękujemy za wolontariackie napisanie książki. 

Po książki zapraszamy do księgarni internetowej.

 

Fundacja Hospicyjna

Konto
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Zamów kartkę!

Konkurs

Przekaż darowiznę online

kwota:

Rocznik

Księgarnia