14 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbył się kolejny koncert „Głosy dla Hospicjów”, tym razem z „Piosenkami Starszych Panów”. Gwiazdami wieczoru byli:  Magda Umer, Piotr Machalica i Grzegorz Małecki,  a honory gospodarzy pełnili: Agnieszka Oszczyk i Tomasz Galiński.

Magda Umer prowadziła gości przez niezapomniane utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, opowiadając anegdoty z ich życia i wspólnych z nimi spotkań. Udało się stworzyć ciepłą, ale przede wszystkim wesołą, iście kabaretową atmosferę, która przypomniała, jak można pięknie się śmiać przy mistrzowsko wykonanych utworach z programu „Zimy żal”, z 1989 r.

Pierwsza część koncertu została przerwana niezapowiedzianym telefonem, odebranym przez jedną z osób na widowni. Zaaranżowaliśmy scenkę, w której opiekun rodzinny musi natychmiast wracać do swojego podopiecznego. Chwilowy niepokój publiczności rozwiała Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej, tłumacząc, że ta sytuacja została jedynie odegrana, ale taka właśnie jest codzienność osób, które opiekują się bliskimi w domach.  Muszą być w stałej gotowości, a każde wyjście wiąże się z ogromną logistyką. W ten nietypowy sposób zainaugurowaliśmy XIV kampanię „Hospicjum to też Życie” poświęconą opiekunom rodzinnym. W rolę opiekuna wcieliła się aktorka Teatru Wybrzeże, Pani Anna Kociarz-Konopińska – dziękujemy bardzo za pomoc!

W przerwie przeprowadziliśmy licytację. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przekazali przedmioty na aukcję, a także wszystkim licytującym. Licytowane były:

- płyta Magdy Umer „I tak się trudno rozstać” z autografem artystki;

- książka „Ania. Biografia Anny Przybylskiej” Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego z autografami autorów i mamy aktorki, Krystyny Przybylskiej;

- książki „NuTatki dla dzieci” Jerzego Wasowskiego i „Ze śpiewnika starszych panów” pod red. M. i G. Wasowskich oraz płyta „Starsi panowie chórem”, dary Moniki i Grzegorza Wasowskich z ich autografami;

- certyfikowane zdjęcie Zbigniewa Kosycarza „Lech Wałęsa podczas meczu Lechii Gdańsk z Juventusem Turyn w 1983 roku”, z autografem Lecha Wałęsy, przekazane przez Macieja Kosycarza;

- koszulka Jakuba Błaszczykowskiego z podpisem piłkarza, przekazana przez Bogusława Kaczmarka, wraz z biletami na mecz towarzyski Polska-Meksyk, który odbędzie się w Gdańsku.

Dzięki licytacji udało się zebrać 5 500 zł.

Druga część koncertu rozpoczęła się rozdaniem nagród, ufundowanych przez naszych sponsorów. Były nimi:

- zestaw win oraz voucher do restauracji Winestone w Hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto, który wręczył Pan Adam Uradziński;,

- komplet książek od pisarki bestsellerów Magdaleny Witkiewicz, wręczony przez samą autorkę;

- kosz przetworów domowej roboty od Koła Gospodyń Wiejskich Rzeczypospolita Babska, które wręczyła Pani Eliza Knapkiewicz-Juwko;

- voucher dla dwóch osób na weekend do „Domu pod Jesionem”, pensjonatu położonego w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego, który wręczyła Pani Ewa Maciejuk;

- voucher „Weekend z Mercedesem”, który wręczył Pan Piotr Wittman;

- kosz przetworów domowej roboty od Koła Gospodyń z Paczewa, który wręczyła Pani Halina Miotk.

W trakcie koncertu uroczyście nadaliśmy tytuł Ambasadora Fundacji Hospicyjnej Maciejowi Gleba Florkowi, który wspiera działania Fundacji na co dzień i od święta. W laudacji napisaliśmy:

Znany tancerz i choreograf, aktywnie zaangażowany w wiele hospicyjnych inicjatyw. Człowiek Guma i Człowiek Serce w jednym. Fundację Hospicyjną wspiera już od 5 lat, biorąc udział w wielu akcjach sportowych oraz w wydarzeniach o charakterze artystycznym lub edukacyjnym. Wulkan świetnych pomysłów, serdeczny, przyjacielski i współodczuwający. Dobre słowa poprzedza uważną refleksją, a potem daje im oparcie w czynach. Inspirujący, energetyczny, autentyczny i… czarujący – Maciej Gleba Florek, Ambasador Fundacji Hospicyjnej.

Maćku, jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy serdecznie!

Druga część koncertu zakończyła się dodatkową niespodzianką – występem reprezentantek zespołu Fundacji Hospicyjnej, które wraz z artystami odśpiewały na bis utwór „Piosenka jest dobra na wszystko”. Przebrane w charakterystyczne fraki, które nawiązywały do pierwotnego charakteru Kabaretu Starszych Panów, podbiły serca publiczności nie tyle profesjonalizmem wykonania, co dobrą energią i żywiołowością. Ich występ zadedykowany był opiekunom rodzinnym. Jak w piosence: „Piosenka pomoże na wiele, na co dzień, jak i na niedzielę, na to żebyś Ty patrzał weselej”.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. Bardzo cieszymy się, że tak licznie wzięli Państwo udział w koncercie, a także skorzystali  z dodatkowych atrakcji, w tym z zabawy fantowej, aukcji oraz propozycji gospodarzy stoisk we foyer. Dzięki Państwa pomocy udało nam się zebrać 51 tysięcy złotych! Wszystkie pozyskane tego wieczoru środki przeznaczone zostaną na opiekę nad pacjentami Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i firmom, które przyczyniły się do organizacji koncertu.

Patroni honorowi

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Business Centre Club Loża Gdańska, Gdański Klub Biznesu, Pracodawcy Pomorza

LOTTO, Filharmonia Bałtycka

Sponsorzy