23 stycznia 2017 r. w Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, świętowaliśmy przypadający na 22 stycznia dzień św. Wincentego Pallottiego. Urodzony w 1795 r. w Rzymie, był prekursorem apostolstwa świeckich, w 1835 r. założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, którego działania kontynuowane są do dziś na całym świecie. Ks. Eugeniusz Dutkiewicz, patron i założyciel Hospicjum w Gdańsku, przystąpił do zgromadzenia pallotynów w 1965 r., nauki św. Wincentego przyświecały mu przy dziele tworzenia ruchu hospicyjnego na Pomorzu.

Uroczystości obchodów dnia św. Pallottiego rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona pod przewodnictwem ks. bpa Zbigniewa Zielińskiego.

Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia była premiera spektaklu „Niedojrzała miłość – czyli Adam i Ewa" na podstawie sztuki Rudiego Strahla i w wykonaniu wolontariuszy pod kierownictwem Teresy Marczewskiej. Pełen temperamentu i humoru występ w hospicjum wywoływał salwy śmiechu, jak zwykle przyniósł wszystkim wiele pozytywnych emocji,. Inicjatywa i zaangażowanie Pani Teresy wprawia wszystkich w osłupienie, choć nie ma się czemu dziwić, przecież „Hospicjum to też Życie!”.

Dziękujemy wszystkim aktorom, którzy wzięli udział w przedstawieniu:

sędzia: Janina Kosecka

prokurator: Anna Janowicz

obrońca: Anna Starzak-Jabłonka

protokolantka: Ewelina Łęgowska

Adam: Michał Bujko

Ewa: Anita Mrug-Bazylczuk

Wkład i aktywność pracowników i wolontariuszy tworzących dzieło hospicyjne, zostały nagrodzone, tytułami „7 wspaniałych”. Nagrody otrzymali:

• w kategorii wolontariusz opiekuńczy Barbara Matuszyk-Jarczyńska
  • w kategorii wolontariusz akcyjny Kinga Labuda
  • w kategorii opieka lekarska Janusz Wojtacki
  • w kategorii opieka pielęgnacyjna Teresa Kostrzewa
  • w kategorii opieka socjalna Karolina Pawłowska
  • w kategorii opieka duchowa Jędrzej Orłowski
  • w kategorii działania pozamedyczne Beata Łopatniuk

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Spotkanie zakończyła loteria i słodki poczęstunek, wspólnie świętowaniu uczyniliśmy zadość, na cześć i ku pamięci św. Wincentego Pallottiego.