Rajd rowerowy dookoła Polski na rzecz Funduszu Dzieci Osieroconych czas był zacząć! To już dziś, 15 lipca, spod Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej wystartował Piotr Falc, 37-letni pracownik uczelni, by w ciągu około 30 dni przejechać na rowerze ponad 2 500 kilometrów wzdłuż granic Polski. Wszystko po to, by pokazać, że warto się nie poddawać, walczyć o siebie i robić coś dla innych, i że sport może nam w tym pomóc.

Trzy lata temu, w wyniku upadku z wysokości, Piotr doznał skomplikowanych złamań obu rąk, nóg oraz jednego z kręgów kręgosłupa. Według rokowań medycznych miał już nigdy nie wstać z łóżka. Przeszedł sześć poważnych operacji, po których zaczął walczyć o pierwszy krok. Właśnie skończył rehabilitację i postanowił wyruszyć w daleką trasę, aby dać nadzieję dzieciom, które straciły bliską osobę pod opieką hospicjum.

Piotrowi w pierwszym etapie podróży towarzyszy żona Małgosia. Na starcie naszym rowerzystom osobiście kibicował Przemysław Miarczyński, wielokrotny medalista mistrzostw świata w żeglarstwie, który wraz z Piotrem i Małgosią postanowił przejechać na rowerze kilka pierwszych kilometrów trasy, oraz brat Małgosi i kolega z pracy. Honorowym pasażerem wyprawy jest słonik Tumbo – maskotka Funduszu Dzieci Osieroconych, a symbolicznego wręczenia pluszaka dokonała mała Kinga, twarz kampanii Fundacji Hospicyjnej „Podaruj Dzieciom Uśmiech”.

Dzielnych kolarzy pożegnała grupa dzieci, które właśnie rozpoczęły cykl wakacyjnych spotkań w ramach świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez Fundację. „Dajcie czadu”, „Gaz do dechy”, „Trzymamy kciuki”, „Bezpiecznej podróży” – takie i inne napisy można było przeczytać na tabliczkach, z którymi dzieciaki raźno wkroczyły na startowy plac. Ostatecznie ta wyprawa to właśnie dla nich i innych małych podopiecznych FDO całej Polski.

Bohaterem każdego dnia rajdu będzie jedno dziecko – podopieczny Funduszu z regionu, przez który akurat będzie przejeżdżał Piotr. Portrety dzieci, wraz z blogiem z wyprawy, zamieszczane będą sukcesywnie na stronie www.sportpomaga.pl, tak aby wszyscy, którzy trzymają kciuki za powodzenie akcji, mogli wiedzieć, komu chcemy pomóc.

Jeszcze dziś w planach obiad w elbląskim Hospicjum, a potem najprawdopodobniej meta w okolicach Pasłęka.

Patronatu honorowego wyprawie udzielili Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk oraz JM Rektor PG – prof. Henryk Krawczyk, który pojawił się tuż przed startem, wręczył kolarzom upominki, „sprawdził” rower Piotra i życzył szczęśliwej podróży. To on też poprowadził odliczanie przed startem. Kolarze ruszyli punktualnie o 10.00.

Relację wyprawy można śledzić na bieżąco na blogu www.sportpomaga.pl. Portrety dzieci będą również zamieszczane na stronie Fundacji Hospicyjnej. Zapraszamy też do naszego Facebooka.

CHCESZ POMÓC?
Prześlij pieniądze za pośrednictwem strony www.siepomaga.pl/r/sportpomaga-pl.

Darowiznę można również przekazać na konto BOŚ SA o/Gdańsk: 93 1540 1098 2001 5562 4727 0011.
Akcja jest wspierana także sms-owo. Wyślij SMS o treści POMAGAM pod nr tel.: 7279 (koszt 2 zł + VAT).

Zdjęcia z wyprawy znajdziecie tutaj!